Zapojení a instalace panelu

Jak zapojit solární systém?

Pospojovat všechny komponenty není těžké a zvládnete to sami. Řekneme si, jak vše nainstalovat, zapojit a přidělat.

Uchycení panelu

1_9  spojení panelu s rohy

Na solární panel se nejčastěji užívá tvrdoplastových držáků, také zvaných "rohů".
Ty se položí na každý roh panelu, následně vznikne cca 3cm mezera mezi panelem a střechou (pro proudění vzduchu pod panelem). 
Samostatné držáky, vždy v počtu 4 ks, se následně k hliníkovému rámu nalepí nebo navrtají. Druhá možnost je vždy lepší, abyste v budoucnu panel od držáků lehce mohli oddělit. 
Každý držák má na vyznačených místech 2 nepředvrtané otvory. Do těchto vyvrtáte díru v závislosti na síle propojovacího šroubu.
Vrtat můžete do držáku v době, kdy jej přidržujete na panelu, po provrtání tvrdého plastu se následně vrtákem dostanete do hliníkového rámu panelu z boku. 
Po úspěšném navrtání obou otvorů jej připevníte utažením pomocí šroubu, dvou podložek a jedné matky.

držák solárního panelu

2  připevnění panelu s držáky na střechu

Po splnění bodu 1) nastává druhý, poslední bod montáže. 

I zde máte dvě možnosti. Panel s držáky položíte na místo instalace, spodní stranu držáku provrtáte, až se dostanete k střešnímu podkladu a následně pomocí vrutu přišroubujete (každý jednotlivý držák ideálně dvěma vruty).

Druhá a stále častěji využívaná varianta je celoplošné lepení speciálním lepidlem v kartuši

Obrátíte solární panel sklem k stěně či zemi, na každý držák ze spodu nanesete lepidlo o síle 1 centimetru. Poté jej usadíte na požadované místo, přitlačíte a zatížíte. Zbytek vytlačeného lepidla využijete k zadělání malé mezírky mezi střechou a držákem. Obdobně se postupuje v případě průchodky, která se v tomto případě lepí vždy.

Po 24 hodinách zjistíte, zda panel opravdu drží. Střední silou jej zkuste ručně odtrnout - nemělo by se vám to podařit. V tomto případě máte jistotu, že jste vše provedli správně a nyní už zbývá instalace veškeré kabeláže, o které se povíme níže.

Spojení panelu s regulátorem

Každý panel, stejně jako každá baterie, má dva vývody, jeden kladný, druhý záporný. Oba mají na konci konektory, samce a samici. A do těchto je zapotřebí nackvaknout protikusy, které si připevníte na vlastní kabel, ideálně ten solární. 

mc4

Plastové černé konektory mají uvnitř stříbrný pin, do kterého uchytíte odizolovaný kabel a přicvaknete jej, aby byl pevně spojen s kabelem. Tento proces se musí udělat krimpovacími kleštěmi, dočasně to jde i těmi obyčejnými. Následně tento pin vložíte zpět do konektorů a pootočením zacvaknete. Poté spojíte samostatný plastový konektor černé barvy s konektory od panelu.
Jelikož ne každý má tyto kleště o potřebném průměru, na žádost zákazníka to za vás bezplatně provedeme my - žádost napište do poznámky při objednávce.

Druhá část kabelů, tedy na na druhé straně vůči nyní připevněným konektorům, odizolujete necelý centimetr a zašroubujete jej do solárního regulátoru.

Spojení baterie s regulátorem

Jednodušší část, při níž stejně jako v prvním případě odizolujete kabel, našroubujete do regulátoru a druhou část kabeláže připevníte na póly baterie, nejčastěji pomocí tzv. kovových oček, případně pomocí krokosvorek, ke kterým odizolovaný kabel připevníte (návod u popisu produktu v sekci "Příslušenství k solární sestavě").

Typ baterie

Jaký typ baterie pro solární systém zvolit? Vždy je nejlepší tzv. trakční akumulátor, který se od běžné autobaterie, již máte ve vozidle, odlišuje.
Zaplavený elektrolyt v trakční baterii znamená bezúdržbový provoz a technologicky uzpůsobení pro čerpání energie během klidového režimu, tedy v době, kdy baterie není nabíjena. 
Samozřejmě i obyčejný olověný akumulátor vám poskytne uloženou energii pro pohon spotřebičů, ale energie brzy dochází (bez ohledu na kapacitu), a pokud z baterie čerpáte energii až do maxima, zkrátíte ji životnost, protože není vhodná pro přílišné vybíjení. 
Startovací baterie ve vozidle je vyrobena za účelem dodávání vysokého proudu, který je potřeba při nastartování. V době zapnutých spotřebičů ve vozidle je baterie zároveň nabíjena alternátorem, proto můžete spotřebiče bez výčitek používat. 
Budete-li tedy využívat energii od soláru během dne, kdy panel zároveň dobíjí, můžete používat  akumulátor bez akcentu na jeho typ.

Trakční baterie je 3x dražší, nevadí ji vybití do maxima, a jakmile ji nabijete, bude opět ve stoprocentním stavu. Uděláte-li tohle s olověným akumulátorem z vašeho vozidla, sníží se jeho kapacitní udržitelnost. V tomto případě se tedy snažte takovouto baterií nikdy zcela nevybít.

V solárních systémech se používají oba typy akumulátorů. Pokud energii čerpáte přes den, kdy je panelem nabíjena, vystačí vám jakákoliv baterie.
Chcete-li mít dostatek energie přes noc každý den či několikrát týdně, pořiďte si trakci od značky Varta či Banner.

Měnič napětí z 12 na 230 V

Co vám může k plné spokojenosti ještě chybět, je měnič napětí, abyste měli k dispozici zásuvku na 230 V. 
Měnič napětí musí být napojen co nejblíže baterii. Spojí se přiloženým kabelem, jenž bývá součástí dodávky měniče. Ten snadno napojíte na stejné místo pólů baterie, jako již máte napojené kabely regulátor-baterie. 

V závislosti na užívaných spotřebičích vybíráte výkon měniče napětí. Měli byste tedy vědět, jaký příkon bude mít váš spotřebič(e) a dle toho vybrat výkon měniče. Vždy platí, že jeho max. možný výkon ve wattech by měl být min. dvojnásobně dimenzovaný oproti reálnému příkonu užívaných spotřebičů. 
Pro vaše spotřebiče s celkovým příkonem např. 400W zakoupíte měnič 800 W.

Důležité také brát v potaz, že měnič má sám o sobě spotřebu kolem 10 W, ač nemusíte zrovna žádný spotřebič mít zapnutý. Pokud je měnič vypínacím tlačítkem přepnut na pozici on, vykonává stále nějakou akci a tím čerpá z akumulátoru energii.
Pokud je to možné, zvláště v případě, kdy máte pouze jeden panel a není dobré počasí, mít měnit vypnutý a zapnout jej jen tehdy, kdy potřebujete 230V pohon.

Výhodou 12V spotřebičů je, že žádný měnič ani žádné ztráty energie nenastanou. Proto např. v případě osvětlení preferujte napětí 12 V oproti 230.

měnič napětí 3600 W

 

ccc_2
Nabídka Menu: 

 ↘  Eshopová nabídka produktů Další články k přečtení  ↙
 Jednotlivé solární panely  ↪ 10 důvodů, proč Solárno
 Solární kompletní sestavy  ↦  Rady a tipy
 Solární regulátory a měniče ↠ Solární regulátor
 Příslušenství k solární sestavě   Nejčastější dotazy
 Dárkové poukazy a ostatní ➙ Doprava k vám