Solární regulátor

Srdce solárního systému

 

Rozdíly regulátorů a jejich účinnost

Solární regulátor je komponenta nezbytná pro solární systém. Bez něj se neobejdete, zničili byste si akumulátor.
Regulátor totiž přeměňuje napětí vyráběné solárním panelem na fixních 12-14,4 V, tedy takové, jež je potřeba pro nabíjení 12V akumulátoru (napětí je stejné jako např. při nabíjení baterie alternátorem ve vašem vozidle).

Solární panely vyrábějí napětí dle jejich max. výkonu. Dá se říct, že ty s výkonem 10 až 180 W mají výstupní napětí téměř shodné (rozdílná je samozřejmě proudová hodnota). Na štítku panelu máte vždy tyto hodnoty uvedeny a deklarovány. Hodnota napětí vás zajímá pouze z jednoho důvodu. Pokud je větší než 25 V, musíte použít typ regulátoru zvaný MPPT. Pro panely do výstupního napětí 25 voltů lze užít 5x levnější regulátor zvaný PWM. Tento však nedokáže měnit napětí s velkou výslednou proudovou efektivitou (cca 50-70 procent výkonu panelu), kdežto technologie MPPT to dělá s téměř 99% účinností, a navíc tyto typy regulátorů dokáží běžně zpracovávat i 100V napětí panelu pro akumulátorem požadovaných 12-14,4 voltů.

Další informace ohledně regulátoru si rovněž můžete přečíst v článku Rady a tipy.

Připojení panelu a baterie

Solární regulátor má vždy 3 vstupy. Po levé straně na vyznačené místo se do šroubovací zdířky připojuje solární panel - plusový kabel, vedle kabel mínusový. MPPT typy pro vstup solárního panelu mají většinou pro panely vstupy dva, takže můžete napojit dva panely bez použití propojovacích konektorů (pokud byste potřebovali napojit 3 panely, stačí vám jeden pár těchto konektorů).
Uprostřed je dále místo pro baterii, i zde napojíte plus a mínus odizolovaný kabel, protože akumulátor má dva póly, stejně jako panel dva kabelové vývody. I zde platí, že některé profi přístroje mají rovněž dva vstupy pro akumulátor, jako třeba zde zobrazený na obrázku, jehož u nás pořídíte za 2 190 korun.

solární regulátor MPPT


Na pravé straně, jak si ještě povíme, je 12V výstup pro připojení spotřebičů poháněných tímto napětím.

Při napojení veškerých komponent do regulátoru je vždy dobré připojit jako první kabeláž vedoucí od akumulátoru. A jakmile se tak stane, regulátor se zapne a promptně vidíte momentální stav baterie ve voltech. 
Následně připojíte kabely do levé části, konkrétně tedy solárního panelu. Po této akci se na lcd displeji regulátorů zobrazí ikonka v podobě panelu či slunce, signalizující detekci panelu a tedy nabíjení baterie. 

Napájení a nabíjení

a) 12 V

Tato řídicí jednotka umí i další věci, kromě přeměny napětí umí rovněž pohánět 12V spotřebič. Na pravé straně svorkovnice je zpravidla výstup, do něhož můžete napojit např. led osvětlení či TV, pokud ji máte na uzpůsobených 12 voltů. 

Při zapojení spotřebičů 12 V máte dvě možností napojení. Buď tedy přímo do regulátoru, nebo na baterii.
Nedá se říct, že je to jedno, kam co napojíte. Jedno je to pouze spotřebiči, ale ne vaší baterii a regulátoru.
Do 12V výstupu regulátoru se zpravidla napojují pouze ty spotřebiče, jež nedosahují výkonem nad 100 W; pokud tedy mají příkon větší, musíte je napojit na póly akumulátoru vždy.

Zapojíte-li výstup do regulátoru, tato jednotka bude chránit vaši baterii, protože jakmile bude na nízké kapacitě, regulátor spotřebič vypne, aby se akumulátor zcela nevyčerpal, a nesnížila by se tak jeho životnost. Jedná se tedy o ochrannou funkci, již má každý typ solárního regulátoru.
Hodnota, při níž regulátor 12V výstup vypne, je vždy nastavena z výrobny. Na přednastavené hodnotě na displeji uvidíte číslo kolem 11 V a ta v přepočtu znamená, že vám nezbývá více než 10 % baterie. V této fázi regulátor tedy výstup vypíná a nezapne se do doby, než nastane další podmínková hodnota, rovněž předem nastavená, pohybující se kolem 12 V. Jakmile tedy panel dobije baterii na tuto hodnotu, výstup regulátoru se opět spustí a spotřebiče fungují.
Tyto hodnoty lze v nastavení pozměnit. Návod v češtině obdržíte společně s produktem.

Napojíte-li tedy 12V spotřebič přímo na baterii, nebude zde žádná vypínací funkce; spotřebič bude fungovat furt až do absolutní vybití baterie.

b) 5 V

Většina regulátorů umí i více. Oba typy technologie, tedy MPPT i PWM, mají často v těle dvě USB zásuvky. Můžete tedy jednoduše nabíjet mobilní telefon či do 5V výstupu napojit osvětlení, abyste viděli třeba na displejové hodnoty regulátoru ve tmě.

Tento výstup odebírá energii z baterie. To znamená, že pokud nebudete mít zapojený akumulátor do svorkovnice regulátoru, USB ani výše popsaný 12V výstup nebude aktivní.

LCD displej

Aby byl uživatel v obraze, mají dnes všechny regulátory displej, díky němuž přesně vidíte, v jakém stavu baterie momentálně je, a další informační a bezpečnostní hodnoty.

Na úvodní obrazovce každého typu solárního regulátoru vidíte stav baterie ve voltech a signalizační ikonky, že dochází k nabíjení solárním panelem, případně že máte aktivní 12V výstup, který lze u některých regulátorů vypínat/zapínat tlačítkem (zde zobrazený tuto funkci má).

Dalšími hodnotami ke zhlédnutí (pouze u dražších pwm typů a všech mppt) je množství vyráběné energie, respektive energie zpracované regulátorem a posílané do baterie. Tuto hodnotu uvidíte buď v ampérech, nebo ve wattech. Důležité však upozornit, že ukazuje-li tuto hodnotu pwm typ, je to vždy hodnota, již vyrábí panel, není to ta, kterou by baterie byla nabíjena - pwm technologie totiž neumí zpracovat energie od soláru s velkou efektivitou, jak zmíněno na začátku článku). 

Ochranné a bezpečnostní funkce

Každá takováto regulační jednotka obsahuje jisticí bezpečnostní prvky pro ochranu vás i nabíjeného akumulátoru.
Regulátor reguluje napětí solárního panelu, mění jej na max. 15 voltů (v případě zapojené jedné baterie). Nemůže se tedy stát, že byste do baterie pustili jiné, větší napětí.

Další jisticí funkce je vypnutí přívodu energie v případě, že máte baterii již stoprocentně nabitou. Aby nedošlo k přebití již nabité baterie, regulátory buď zcela vypnou přívod energie, nebo jej omezí. Tento údaj zjistíte pouze u technologie mppt.
Další ochrana je i proti vzniklému zkratu.

Díky solárnímu regulátoru se stává vaše solární elektrárna bezpečnou.

solární regulátor


ccc

Nyní se můžete podívat:

 ↘  Eshopová nabídka produktů Další články k přečtení  
 Jednotlivé solární panely  ↪ Zapojení a instalace panelu
 Solární kompletní sestavy  ↦  Rady a tipy
 Solární regulátory a měniče ↠ O Solárnu
 Příslušenství k solární sestavě   Nejčastější dotazy
➙ Dárkové poukazy a ostatní ➙ Doprava k vám